Tūkstančiai ėjikų atras Žaliuosius ežerus – edukuos apie lietuviškąją orchidėją ir kitas nykstančias rūšis

Nuostabios Žaliųjų ežerų panoramos, vingiuojantys pakrančių takeliai, gausus žingsnių turgus ir daugybė kitų pramogų lauks šį šeštadienį žingsniuosiančių „IKI Ėjimo varžybų 2023“ trasa. Dvidešimt antrąjį kartą organizuojamas renginys šiemet neš ypatingą žinutę – jis kvies atkreipti dėmesį į sparčiai nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis, o maršrutą įveikę dalyviai bus apdovanojami ypatingais edukaciniais medaliais.

Medaliai su edukacine misija

Aštuntuosius metus organizuojamų nemokamų ėjimo renginių sezonas, kaip ir kasmet, startuos Vilniuje. Balandžio 29 dieną vyksianti sveikatingumo šventė kvies žingsniuoti vaizdingais Žaliųjų ežerų takais, Verkių regioniniame parke. Tiesa, ėjikus stebins ne tik vilniečių ir miesto svečių pamėgtas ežerų kraštovaizdis, bet ir edukacinis maršrutas, pasakojantis apie šių vietovių ypatybes, ten gyvenančius ir į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktus augalus ir gyvūnus.

„Šių metų maršrutas – ypatingas. Jis kvies ne tik aktyviai ir smagiai praleisti šeštadienio popietę, bet kartu neš svarbią žinutę apie sparčiai nykstančias augalų bei gyvūnų rūšis. Eidami dalyviai susipažins su Žaliųjų ežerų flora ir fauna, sužinos apie į Raudonąją knygą įrašytas rūšis. Pavyzdžiui, apie lietuviškąją orchidėja vadinamą plačialapę klumpaitę. Nors tai vienas rečiausių žemyno augalų, būtent Žaliųjų ežerų teritorijoje galime atrasti didžiausią šio augalo populiaciją ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje“, – pasakojo renginio organizatorė Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė.

Pažintiniais punktais papildytą virtualų maršrutą ėjikai galės rasti nemokamoje vaikščiojimo programėlėje „#walk15“. O įveikus trasą visi renginio dalyviai bus apdovanoti aplinkai draugiškais medaliais. Šį kartą lauks net trijų skirtingų rūšių edukaciniai trofėjai, kurių nugarėles puošia tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje sparčiai nykstančios rūšys: plačialapė klumpaitė, skiauterėtasis tritonas bei šiurpinis žvakidumblis.

Žingsnių turguje – 50 tūkst. vaisių ir daržovių

Unikali renginio savybė – galimybė apsipirkti už žingsnius. Įveikę 15 tūkst. žingsnių ilgio trasą dalyviai pateks į apsipirkimo už žingsnius erdvę, kurioje lauks daugybė ypatingų pasiūlymų.

„Žingsnių turguje dalyvių lauks net 50 tūkst. šviežių vaisių ir daržovių. O greta šviežių gėrybių ir kiti puikūs partnerių pasiūlymai – gardžios ir sveikatai palankios granolos, augaliniai ledai, mažiau cukraus turintys jogurtai, nuolaidos sporto ir laisvalaikio rūbams. Išskirtinio dėmesio sulauks ir keturkojai. Įveikus trasą, jų lauks ne tik specialūs medaliai, bet ir per 20 tūkst. skanėstų, kuriuos jų šeimininkai taip pat galės įsigyti vien už žingsnius“, – sakė V. Musvydaitė-Vilčiauskė.

Renginio organizatoriai į ėjimo varžybas kviečia atvykti tvariai – vietoje automobilių rinktis dviračius, paspirtukus, riedučius, viešąjį transportą arba ėjimą pėsčiomis. Anot jų, taip ne tik sutaupysite į aplinką išmetamo CO2, bet ir daugiau laiko praleisite gryname ore, išvengsite automobilių spūsčių.

„Renginyje laukiame gerokai virš dešimties tūkstančių ėjikų. Labai džiugu, jog nemažą dalį jų sudarys moksleiviai. Į renginį žada atvykti ne tik Vilniaus mokyklų mokiniai, bet ir moksleiviai iš kitų miestų bei miestelių. Pavyzdžiui, vien iš Joniškio laukiame net keleto moksleivių klasių“, – džiaugiasi renginio organizatorė.

„IKI Ėjimo varžybos 2023“ Vilniuje prasidės jau šeštadienį, balandžio 29 d. 10 val. Renginio starto ir finišo vieta – prie Balsio ežero paplūdimio (Žaliųjų ežerų g. 148). Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registracija.

Projektą „Vilnius 700 metų aktyvus: Ėjimo varžybos“ įgyvendinti padeda Vilniaus miesto savivaldybė.